کد بورسی و نقص اطلاعات مالکیتی فورا به بانک‌ عامل اعلام شود

به گفته غلامعلی‌پور آن دسته از دارندگان این اوراق مشارکت که اطلاعات مالکیت آن‌ها ناقص یا دارای اشتباه است، باید این نقص اطلاعاتی را به بانک عامل اعلام کنند ؛ چراکه با وجود اشتباه، امکان ثبت اطلاعات مالکیتی نزد سپرده‌گذاری مرکزی وجود ندارد.

معاون توسعه بازار فرابورس ایران در خصوص ایجاد قابلیت معامله اوراق مشارکت مربوط به قوانین بودجه سال‌های 94 و 95، در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس گفت: در صورتی که دارندگان این اوراق کد بورسی خود را به بانک اعلام نکرده و یا اطلاعات آن‌ها نزد بانک عامل ناقص است، در اسرع وقت برای اصلاح این اطلاعات به بانک عامل مراجعه کنند تا بانک‌ها نیز بتوانند اطلاعات کامل را به فرابورس ایران اعلام کنند.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، رضا غلامعلی‌پور ضمن اعلام این خبر توضیح داد: قرار است به زودی معاملات ثانویه کل اوراق مشارکت سال‌های 94 و 95 در فرابورس آغاز شود و این امر منوط به آن است که دارندگان این اوراق کد بورسی خود را به بانک‌های عامل یعنی سپه، مسکن و یا کشاورزی اعلام کنند.

به گفته غلامعلی‌پور همچنین آن دسته از دارندگان این اوراق مشارکت که اطلاعات مالکیت آن‌ها ناقص یا دارای اشتباه است، باید این نقص اطلاعاتی را به بانک عامل اعلام کنند ؛ چراکه با وجود اشتباه، امکان ثبت اطلاعات مالکیتی نزد سپرده‌گذاری مرکزی وجود ندارد.

انجام معاملات تمامی اوراق صکوک صرفا در بازار سرمایه

معاون توسعه بازار فرابورس انجام معاملات تمامی اوراق صکوک را صرفا در بازار سرمایه، مربوط به اجرای مفاد ماده 26 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای مالی کشور، بند «الف» و تبصره ذیل بند «ب» ماده 10 قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه ج.ا.ا و همچنین بندهای «الف» و «ب» ماده 36 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور عنوان کرد.

غلامعلی پور با بیان اینکه بر اساس این مواد قانونی، مقرر شده که تمامی معاملات ثانویه اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار اسلامی (صکوک) از قبیل اوراق مرابحه و اسناد خزانه اسلامی صرفا در بازارهای متشکل اوراق بهادار تحت نظارت سازمان بورس و با رعایت مقررات این بازارها انجام شود، افزود: از همین رو نقل‌وانتقال اوراق مشارکت به زودی در بانک‌ها متوقف شده و معاملات تمامی این اوراق از طریق فرابورس انجام می‌شود.

شایان ذکر است وزیر اقتصاد هفته گذشته در خصوص پذیرش اوراق مشارکت دولتی در بازار سرمایه اعلام کرد که دستورات لازم در این ارتباط صادر شده و بنا بر اعلام سازمان بورس، حسب این دستور، کل اوراق مشارکت منتشره در هیات پذیرش فرابورس، پذیرش شده و به زودی قابل معامله خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین روز گذشته در نکوداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت بازار سرمایه ایران به بحث مدیریت بدهی‌ها اشاره کرد و گفت: چند ماه پیش اوراقی که برای تسویه حساب با پیمانکاران منتشر می‌کردیم نرخ تا ۴۰ درصدی را در بازار ثبت کرده بود، اما هم‌اکنون با ورود این اوراق به بازار سرمایه نرخ آن تعدیل شده و به ۱۷ درصد رسیده است.

مسعود کرباسیان پیشنهاد کرد بانک مرکزی با بازار سرمایه همکاری‌های لازم را برای ورود مابقی اوراق دولتی به بازار سرمایه انجام دهند.

کد خبر 390908

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =