زمان اجرای T+۲ اعلام شد/ بررسی کاهش یک روز دیگر و درخواست از کارگزاران

مدیر نظارت بورس ها زمان اجرایی شدن کاهش زمان تسویه معاملات از T+۳ به T+۲ را اعلام کرد و از بررسی کاهش یک روز دیگر خبر داد و درخواستی از کارگزاران مطرح کرد.

محسن خدا بخش درباره زمان اجرایی شدن تصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر کاهش زمان تسویه معاملات از T+3 به T+2 اظهار داشت: این رویه بعد تز نهایی شدن برخی تغییرات در سیستم ها ، از اواخر هفته آینده در دو بورس تهران و فرابورس اجرایی می شود و طی آن همه اوراق قابل معامله در این دو مشمول رویه جدید خواهند بود.

وی با بیان اینکه معاملات دو بورس کالا و انرژی ماهیت دیگری دارد ، در برابر این سئوال که آیا امکان کاهش زمان معاملات به T+1 هم وجود ندارد؟ به بورس پرس گفت : واقعیت این است که طبق بررسی های به عمل آمده ، اکثر بورس های دنیا از T+2 استفاده می کنند با این حال بعد از بررسی های لازم از آثار T+2 در بورس و  فرابورس ، در مورد زمان یک روزه تسویه معاملات تصمیم گیری خواهد شد.

خدابخش ادامه داد: با توجه به بهبود شرایط معاملات با رویه T+2 ، انتظار می رود آثار مثبتی مانند تامین نقدینگی سریع تر، کاهش زمان تجمیع وجوه امانی نزد کارگزاران، افزایش سرعت  عمل فعالان ، گردش سریعتر و بیشتر نقدینگی و... مشاهده شود.

وی از کارگزاران بورس و فرابورس درخواست کرد تا با اجرایی شدن زمان تسویه معاملات به T+2 ، نسبت به انتقال سریع تر وجوه از اتاق پایاپای به سهامداران اقدام کنند.

 

 

  • منبع: بورس پرس
کد خبر 390800

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =