بخش زیادی از بودجه عمرانی در سال ۹۶ از محل اوراق تامین شد

کمیته ای بر توزیع و بازپرداخت اوراق مشارکت نظارت می کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: کمیته ای ایجاد شده که روی چاپ، نرخ و زمان بندی توزیع و بازپرداخت اوراق مشارکت نظارت می کند.

مسعود کرباسیان، با اشاره به سقف انتشار اوراق مشارکت در سال 97، گفت: کمیته ای ایجاد شده که روی چاپ، نرخ و زمان بندی توزیع و بازپرداخت اوراق مشارکت نظارت دارد و یک ناظر از مجلس بر روی آن نظارت می کند، لذا انتشار اوراق قاعده ای منسجم دارد و دقیقا مشخص است که باید در چه زمان هایی چاپ شود و به چه مصارفی برسد، البته عمدتا نیز به مصارف عمرانی رسیده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در سال 96 بخش زیادی از بودجه عمرانی که در زمینه سرمایه گذاری عمرانی تاثیرگذار بوده از محل اوراق تامین شده است، افزود: حتی بازپرداخت بدهی های ما به پیمانکاران طرح های عمرانی از محل همین اوراق انجام شده است.

ابتدای سال اوراق چاپ می شود و  پایان سال بازپرداخت آن انجام می شود

وی با اشاره به اینکه اوراقی پیش بینی شده که ابتدای سال که منابع تامین نمی شود بتوان اوراق چاپ کرد و پایان سال بازپرداخت آن را انجام داد و به سال های بعد موکول نمی شود، ادامه داد: زمان بندی بازپرداخت سال های بعد نیز پیش بینی شده که فشاری به اقتصاد کشور وارد نشود، چراکه اوراقی که چاپ می شود سال بعد از محل فروش اوراق دوباره بازپرداخت می شود، یعنی مهم چاپ اوراق نیست بلکه مانده ای است که به سال ها بعد منتقل می شود که این مانده زیاد نیست.

آیا اوراق ارزی خارجی چاپ کنیم بهتر است؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی، با تاکید بر اینکه اوراق داخلی باید با  بدهی های دولت و اوراقی که کشورهای دیگر چاپ می کنند مقایسه شود، تصریح کرد: آیا اوراق ارزی خارجی چاپ کنیم بهتر است؟ باید گفت که به هر حال فاینانس خط اعتباری بوده و فروش دارایی ها نیز به همین صورت بدهی است و فرقی ندارد، اما اوراق کنترل شده است و زمانی که سرمایه گذاری می شود از محل تولید بازپرداخت می شود.

 

  • منبع: خانه ملت
کد خبر 390619

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =