راهکارهای پیش روی بودجه از منظر بازارهای مالی

در بودجه سال ٩٧ برای اولین بار روش مشارکت عمومی-خصوصی برای بودجه عمرانی مطرح شده است. در این روش ٣ محور دولت،صندوق توسعه ملی و بانکها در تامین هزینه های عمرانی مشارکت خواهند داشت که این موضوع می تواند در اجرایی شدن پروزه های عمرانی متوقف سودمند باشد.

وضعیت بودجه عمرانی، نرخ ارز، عرضه‌های اولیه دولت و زمان‌بندی آن‌ها، انتشار اوراق توسط دولت و نگرانی درباره سر رسید‌های احتمالی اوراق و ریسک‌های همیشه‌ تحمیل‌ شده از سوی سیاست‌گذاران به بازار سرمایه، بخشی از دغدغه‌های اهالی بازار است.

به گزارش بورس آنلاین به نقل از سنا، بیست و نهمین نشست صبحانه کاری بازار سرمایه با محوریت لایحه بودجه ٩٧ و انتظارات بازار سرمایه روز گذشته در محل هتل استقلال تهران به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سعید اسلامی بیدگلی دبیر کانون پیشنهاد تاسیس صندوقی برای کمک به حادثه دیدگان حوادث غیرمترقبه ارائه داد چرا که بازار سرمایه  می‌تواند با تشکیل یک صندوق در این موارد با نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کمک‌های مردمی و حتی بودجه نهادها را به‌طور شفاف به بازسازی، بیمه، رسیدگی به بازماندگان و ... اختصاص دهد تا هم به بازگشت اعتماد در جامعه کمک کند و هم این کمک ها به صورت کاملا نظام مند و دقیق به مصرف برسند.

در این نشست عنوان شد در بودجه سال ٩٧ برای اولین بار روش مشارکت عمومی-خصوصی برای بودجه عمرانی مطرح شده است. در این روش ٣ محور دولت،صندوق توسعه ملی و بانکها در تامین هزینه های عمرانی مشارکت خواهند داشت که این موضوع می تواند در اجرایی شدن پروزه های عمرانی متوقف سودمند باشد.

هموارسازی درآمدهای دولت یکی دیگر از اقدامات جدید مطرح شده در بودجه سال آینده است .بدین معنا که به دولت اجازه داده می شود از ابتدای سال اقدام به انتشار اوراق بدهی با سررسید ٣ ماهه کند که موجب تسریع درآمدزایی دولت می شود.

در بودجه سال آینده شاهد افزایش انتشار اوراق بدهی از سوی دولت در بازارهای مالی خواهیم بود که اگر بصورت نظام مند و در چهارچوب ضوابط صورت نگیرد از یک سو می تواند آثار سوئی  بر بازار سرمایه داشته باشد و از طرف دیگر دلیل مضاعفی بر کسری بودجه دولت در سال آینده شود.

کد خبر 390595

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =