خوش‌بین به پروژه صندوق‌های فروشگاهی نیستیم

ساچلی پیر محمدی / هفته نامه اطلاعات بورس ؛ سال ۹۵ که بحث صندوق‌های فروشگاهی شروع شد هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این موضوع به یکی از پاشنه‌های آشیل بازار سرمایه منجر شود. سهامداران شرکتی که سودای انجام این پروژه عظیم را در روی کاغذ داشتند این روزها چنان نالان شوند که برای شنیدن صدای اعتراضشان به تالار حافظ پناه ببرند. حواشی که برای شرکت کنتورسازی و سهامداران آن به وجودآمد زنگ خطری برای دیگر شرکت‌های این عرصه و همچنین کلیت بازار بود، تا به سهامداران در خصوص سفته بازی و بالا رفتن بدون دلیل شرکت خود هشدار دهند و با شفاف سازی‌ها جلوی زیان دیدن سهامداران خرد را بگیرند.

برای روشن شدن تقاضای پرحجم خرید و بالارفتن پی‌درپی شرکت داده‌پردازی ایران فرصتی فراهم شد تا با مهندس ذبیح اله فیض‌آبادی ثانی مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگویی مطالبی را در خصوص آخرین خبرهای صندوق فروشگاهی، کارت سلامت و حضور مجدد IBM در ایران از ایشان جویا شویم. فیض آبادی دانش آموخته دانشگاه شریف است که تجربه حضور در شرکت‌های ایز ایران، ایران ارقام، تأمین تلکام، داده‌پردازی خوارزمی و فعالیت در کمیسیون راهبردی شورای‌عالی فناوری اطلاعات کشور بخشی از سوابق ارزنده ایشان به شمار می‌آید. همچنین به اعتقاد کارشناسان، اشراف کامل به زیر وبم حوزه کاری خود دارد. بر این اساس گفت‌وگوی اختصاصی خبرنگار هفته‌نامه اطلاعات بورس با  مدیرعامل شرکت داده‌پردازی ایران را در ادامه می‌خوانید.

  • جناب فیض آبادی در روزهای گذشته سهام شرکت شما یکی از بیشترین تقاضا‌ها را داشت و کارشناسان  اعتقاد دارند که بیشترین سود از پروژه‌های اجرایی نصیب شرکت خواهد شد. در این زمینه چه تحلیلی ارایه می‌دهید؟

ابتدا توضیحی مختصری در مورد پروژه اجرایی لازم است داده بشود. به عنوان نمونه یکی از این موارد مدنظر قرار می‌گیرد. پروژه صندوق‌های فروشگاهی پیچیدگی خاص خود را دارد و "مگفا" قرار است مدل اجرایی را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد اما  هنوز شکل انجام پروژه مشخص نشده و همچنین  مکانیزم انتخابات پیمانکار هنوز مشخص نیست.  همچنین مشکلات این پروژه و ریسک‌های انجام آن مسئله‌ای قابل تامل به شمار می‌آید. مهمترین ریسک مقاومت منفی است که به طور سنتی در بدنه اصناف وجود دارد، خود ما تصور نمی‌کنیم به این زودی اتفاق خاصی برای این پروژه رخ دهد. نکته مهمتری که باید مورد توجه قرار گیرد سودآوری و بازگشت سرمایه این پروژه است. در دوره‌ای پیشنهاد سازمان امور مالیاتی این بود که شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری خود نسبت به نصب pos (پوز) و صندوق‌های فروشگاهی اقدام کنند و از محل در آمد سازمان امور مالیاتی درصدی از آن به شرکت‌ها برسد. اما با دیدگاه سنتی موجود در بازار، مقاومت زیادی در استفاده از این صندوق‌ها وجود دارد. البته در این روند عدم تعامل واحد صنفی و آشنا نبودن با این دستگاه، تعداد زمان‌های خراب شدن دستگاه زیاد می‌شود و در نتیجه هزینه پشتیبانی برای شرکت ارائه دهنده بالا می‌رود (معمولا 20 درصد قیمت دستگاه هزینه پشتیبانی حساب بوده که با خراب شدن متعدد و نیاز به پشتیبانی این هزینه بر عهده شرکت اجرا کننده است.)همچنین در کشور چهار میلیون واحد کسب مجاز وجود دارد، چگونه می‌توان این واحدها را کنترل کرد تا به صورت نقد عملیات مالی انجام نشود و فرار مالیاتی صورت نگیرد. البته بحث تأمین مالی پروژه در کلان بسیار سخت وریسک خاص خود را دارد است که شاید نتوان آن را توسط منابع مالی داخلی تأمین مالی کرد و اگر به سمت منابع خارجی برویم بحث سیاست‌های ارزی پیش می‌آید.

  •  شرکت داده‌پردازی چه برنامه‌ای برای ساماندهی پروژه  صندوق فروشگاهی داردو تاکنون چه کارهایی در این خصوص انجام داده است؟

این پروژه کاری ملی است و بنده به عنوان مدیرعامل شرکت  داده‌پردازی ایران در صورتی که حتی 5 درصد احتمال عملی شدن این پروژه وجود داشته باشد تمام امکانات را فراهم می‌کنم تا برای انجام پروژه در صورت اجرا آماده باشیم.البته اولین کار بحث فنی و انتخاب شریک خارجی است که تمام این کارها را شرکت‌هایی که در لیست مورد نظر بودند انجام دادند. شرکت  داده‌پردازی هم برند خارجی(کره‌ای) را انتخاب کرد که ابتدا نمونه‌ها به صورت واردات بوده وسپس از طرق کارخانه شرکت  داده‌پردازی در پرند، تولید داخل انجام خواهد شد.  همچنین مسئله دیگر تعاملات لازم با تصمیم گیرندگان و نهاد‌های حاکمیتی  است که بتوانیم در زمان اجرای پروژه سهم لازم را به خود اختصاص بدهیم. براین اساس ماهانه با "مگفا " جلسه داریم.

  •  پیش‌بینی برای زمان انجام این پروژه و سودآوری چقدر برآورد می‌شود و به نظر شما کدام شرکت امید دارد این پروژه را تصاحب کند؟

در حال حاضر به پروژه صندوق فروشگاهی خیلی خوش‌بین نیستم. در بهترین حالت زودتر از دوسال نباید انتظار این اتفاق را داشت. راهی بسیار مبهم و طولانی داریم شاید بعضی از شرکت‌ها به خاطر ریسک این پروژه، از آن استقبال نکنند. البته در صندوق‌های فروشگاهی امسال هیچ اتفاق خاصی برای شرکت رخ نخواهد داد و باید منتظر ماند تا در صورت مالی سال آینده به شرط تأمین اعتبار، شاید به آن بپردازیم.ولی این احتمال هم وجود دارد که این پروژه توجیه اقتصادی برای ورود نداشته باشد و از آن صرف نظر کنیم چون مولفه‌ها مشخص نیست. مدل برگشت پول و ریسک‌های پروژه هنوز معلوم نبوده. تنها در این بخش قیمت دستگاه تاحدودی مشخص است. همچنین در بحث تصاحب اجرای پروژه، با توجه به گستردگی 4 میلیون واحد صنفی در سراسر ایران انجام این پروژه توسط یک شرکت امری غیرممکن به شمار می‌آید.

  •    با توجه به اینکه شركت توسعه ريزكامپيوتر از زیر مجموعه‌های داده‌پردازی ایران در سال گذشته زيان‌ده بود، چه تمهيداتي براي بهبود عملكرد اين شركت انديشيده‌اید و این شرکت در پروژه کارت سوخت چه نقشی دارد؟

مهمترین اتفاق خاص شرکت بحث مناقصه سوخت بود که شرکت پیش‌بینی آن را کرده بود. شرکت  داده‌پردازی معمولا بر اساس پروژه‌هایی که در سال آینده دارد بودجه را مصوب و آن را به بورس منعکس می‌کند، بعضی پروژه و قرار دادهایی هست مانند سرویس خدمات وپشتیبانی و...که مطمئن هستیم ادامه دار است که حدود 40 میلیارد تومان سالانه با نرخ رشد 20 درصدی تمدید می‌شود. برخی هم پیش‌بینی از مناقضات و خرید‌هایی است که مشتری‌های ما در سال آینده خواهد داشت و احتمال برنده شدن در انها را می‌دهیم. پروژه سوخت از پروژه‌هایی بود که بالای 70 درصد اعتقاد به برنده شدن داشتیم و اگر برنده نمی‌شدیم شاید بر روی سهم تاثیر‌گذار بود و در ابتدا،آن را در بودجه دیده بودیم. در حال حاضر برای 75 درصد جایگاه‌ها پروژه کارت سوخت اجرا شده است.  با توجه به مصوبه مجلس که تصمیم دارد در 100 درصد جایگاه‌ها اجرا شود ارزش این پروژه به حدود 160 میلیارد ریال خواهد رسید.

دلیل زیانده بودن شرکت ریز کامپیوترها نیز پروژه کارت سوخت بود که پیش‌بینی آن را در 6 ماه اول سال 95کرده بودیم و در 6 ماه دوم به وضعیت سوددهی بازگشت، اگر این زیان جبران نمی‌شد تعدیل منفی تداوم داشت. در حال حاضر طبق گزارش 3 ماه اول سال 96 در وضعیت سوددهی هستیم و طبق پیش‌بینی‌ها احتمالا سود تعهد کرده را امسال پرداخت خواهیم کرد. در مجموع با تمام تلاش‌هایی که مدنظر قرار گرفت شرکت ریز کامپیوتر از زیان خارج شد.

  •  در مورد کارت سلامت نهادها و شرکت‌های درگیر در این پروژه، شرکت  داده‌پردازی چه نقشی در این زمینه دارد؟

پروژه کارت سلامت که مدنظر تأمین اجتماعی است گستره ملی دارد. حدود 40 میلیون جمعیت شامل این طرح خواهند شد به علت تعدد بیمه شده‌ها و مستمری بگیرها تأمین اجتماعی پروژه ملی به حساب می‌آید. در این طرح دفترچه بیمه حذف و کارت جایگزین آن می‌شود تا جلو سوء استفاده از دفترچه‌ها گرفته شود. این طرح ابزار خوبی است برای مدیریت بهینه تأمین اجتماعی و باعث کاهش هزینه می‌شود. به طور مثال روی نسخه نویسی کنترل انجام خواهد گرفت که در بحث دارو تاثیر‌گذار است چون سرانه مصرف داروی کشور بالا است که تحقق این امر علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، بخشی از این رویه نامناسب را سامان می دهد. با توجه به هرم رشد جمعیت، سرویس حوزه سلامت برای سالمندان باید افزایش یابد که این کارت نقش بسزایی در این خصوص خواهد داشت. اگر این پروژه استارت بخورد سود قابل توجهی نصیب شرکت  داده‌پردازی ایران خواهد شد.

اما در سال‌های اخیر هیچ فعالیت خاصی در مورد این پروژه صورت نگرفته است و پروژه ثابت به قولی فریز شده است. ما دوست داریم این پروژه را انجام بدهیم تمهیدات لازم هم انجام شد. همچنین در مقطعی سازمان تأمین اجتماعی هم مایل به انجام کار بود و مذاکرات هم صورت گرفت ولی هنوز این تصمیم در هیأت مدیره تأمین اجتماعی مصوب نشده است. شروع این طرح توسط شرکت خدمات ماشینی تأمین به همراه شرکت رایتل بود اما تاکنون کارهای انجام شده مورد تایید مدیریت ارشد تأمین اجتماعی نبوده است. همچنین از سال گذشته جلساتی برای تعیین تکلیف آن انجام شده که هنوز به نتیحه نرسیده است.

  • گویا تأمین اجتماعی برای دادن این پروژه به شرکت  داده‌پردازی باید درصد سهامداریش را اضافه کند از طرفی کمیته امداد هم به دنبال دو عضو هیأت مدیره است. این امر مشکلی را در اجرای پروژه کارت سلامت ایجاد نمی‌کند؟

به لحاظ آیین نامه داخلی تأمین اجتماعی تا زمانی که آنها سهامدار عمده  داده‌پردازی نباشند این پروژه نمی‌تواند به شرکت واگذار شود و مناقضه باید انجام شود. البته ممکن است تأمین اجتماعی سهامدار عمده شرکت باشد ولی تمام اعضای هیأت مدیره از تأمین اجتماعی نباشند. این پروژه به‌طور یقین توسط یک پیمانکار انجام خواهد شد.

  •    در مورد برنده شدن شرکتی دیگر در پروژه کارت سلامت، خبرهایی در بازار وجود دارد. در این مورد چه نظری دارید؟

وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی هر کدام مدعی انجام و مالکیت پروژه کارت سلامت بودند و بعد از عدم تفاهم این دو ارگان تصمیم به انجام این پروژه به صورت مجزا شده است. البته وزارت بهداشت گویا پروژه کارت سلامت را به شرکتی واگذار کرد که خبرهای آن در روزهای پیش منتشر شد.

  •  شرکت داده‌پردازی نماینده شرکت IBM در ایران بوده آیا برجام روابط شما را بهتر کرده و برتعامل شما برای این شرکت تاثیری داشته است؟

بعد از برجام با IBM مذاکرات خوبی کردیم و IBM بسیار مشتاق به همکاری با شرکت  داده‌پردازی بود و امتیازات خوبی را در مذاکرات از IBM گرفتیم اما با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، همه توافقات به محاق رفت. شرکت IBM به علت ارتباط با دولت امریکا ریسک معامله با ما را نمی‌پذیرد. البته در صورت ارتباط با IBM هزینه‌های مالی شرکت  داده‌پردازی کاهش پیدا می‌کرد. قطعا به علت عدم بازگشایی ال.سی و خرید تجهیزات به علت دور زدن تحریم‌ها باعث ایجاد هزینه برای شرکت می‌شود. همچنین پشتیبانی‌های فنی را به راحتی نمی‌توانیم بگیریم. اما در 40 سال اخیر توانستیم با استفاده از توان داخلی از عهده کارها بر آییم.

  •  با توجه به مسایلی که مطرح شد برای تأمین منافع سهامداران چه تدابیری را مدنظر دارید؟

با توجه به انتخابات اخیر ریاست جمهوری، مقدمات تشکیل دولت جدید و شرایط اقتصادی سال 96 امسال برای شرکت‌های مناقصه محور سال ایده آلی نخواهد بود. اگر چه نسبت به شرایط کنونی  امیدواریم اما برای تأمین منافع سهامداران شرکت داده‌پردازی دست از تلاش مستمر بر نمی‌داریم. البته روند رشد قیمت شرکت در سه سال گذشته بسیار معقول بود و به عنوان یکی از مدیران شرکت متعهد هستیم بودجه‌ای را که پیش‌بینی که کردیم به سرانجام برسانیم. همچنین از سهامداران شرکت درخواست می‌کنم فقط بر مبنای اطلاعات رسمی، خرید و فروش سهام را انجام دهند و به شایعات توجهی نداشته باشند. باید در نظر داشت شرکت کنتور سازی و پروژه صندوق فروشگاهی خاطره بدی در ذهن سهامداران این صنعت و مدیران بورس به وجود آورد. بر این اساس در شرکت  داده‌پردازی ایران تمام تلاش خودمان را انجام می‌دهیم تا با ارائه به موقع ودرست صورت وضعیت‌های مالی شرکت، سهامداران را راهنمایی کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرند. همان طور که چندی پیش در مجمع عمومی شرکت بیان شد، بنده راضی به زیان هیچ کدام از سهامداران شرکت داده پردازی نیستم .

 

کد خبر 389216

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =