معامله گران ارزشناسنامه دار می‌شوند

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در مراسم امضای تفاهم نامه این بورس با بانک ملت گفت: یکی از مفاد اصلی تفاهم نامه همکاری بورس کالای ایران و بانک ملت، در جهت تامین اعتبار خریداران برای راه اندازی بازار خرده فروشی محصولات مورد معامله در بورس است، به طوری که در این تفاهم‌نامه برای خریداران بورس کالا شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده است.

حامد سلطانی نژاد اظهار داشت: عمده بازیگران بورس کالا در گذشته، کارخانه ها و خریدارانی بودند که توان مالی زیادی داشتند در حالی که صنایع پایین دستی عمدتا شرکت های متوسط و کوچکی هستند و برای توسعه و تامین مالی مشکلاتی دارند. از این رو برای رفع معضلات تامین مالی صنایع کوچک و متوسط و همچنین در جهت حذف واسطه هایی که برای این صنایع تامین مالی انجام می دهند، تفاهمنامه ای با بانک ملت منعقد شد.

وی افزود: در فهرست مشتریان بورس کالا، شرکت هایی هستند که طی سال های اخیر همیشه از بورس مواد اولیه خریداری کرده و فعالیت تولیدی شفاف و روشنی دارد، این مشتریان که اغلب از صنایع پایین دستی بوده به نوبه خود صاحب رکوردی در حضور مستمر در بورس کالا هستند و به این ترتیب این شرکت ها به دلیل دارا بودن سابقه و رتبه مطلوب در بورس کالا می توانند در صف اول تامین مالی و دریافت تسهیلات و اعتبار قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران با بیان اینکه حجم معاملات آتی این بورس در 8 ماهه امسال به حدود 47 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است، ادامه داد: همکاری با بانک ملت در راه‌اندازی معاملات ارزی بر روی محصولات مختلف از جمله طلا در دستور کار قرار خواهد گرفت به طوریکه با توجه به موفقیت بازار قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران، زیر ساخت های لازم فراهم است که در اوراق آتی مبادلاتی به شکل مبادلات ارز با طلا سامان دهیم تا بتوانیم پوششی برای مبادلات طلا با ارز و طلا با ریال ایجاد کنیم.

معامله گران ارز شناسنامه دار می شوند

وی اضافه کرد: همچنین با اعطای مجوز ورود بانک‌ها به معاملات بازار آزاد ارز و از آنجایی که 66 درصد از ارز کشور در بانک ملت در حال گردش است، حجم قابل توجهی از معاملات طلا و ارز هم می تواند در بانک ملت گردش پیدا کند لذا درصددیم که فضای فیزیکی را در محل مبادلات ارزی به عنوان شعبه بورس کالا در خیابان فردوسی ایجاد کرده و فعالان ارزی که به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند را شناسنامه دار و وارد بازار رسمی کنیم.

وی ادامه داد: امسال روند مبادلات طلا در بورس کالا قابل توجه بوده و طبق مذاکرات انجام شده، قرار است تا شیوه خزانه داری بانک برای معاملات طلا را پیشرفته کرده و از حالت خزانه فیزیکی، به خزانه ای تبدیل کنیم که اوراق بهادار منتشر می کند که در این حوزه هم زمینه همکاری با بانک ملت وجود دارد.

سلطانی نژاد با بیان اینکه همکاری جهت تامین اعتبار کوتاه مدت خریداران برای راه‌اندازی معاملات تهاتری از دیگر موارد این تفاهمنامه است، تصریح کرد: در این میان توسعه معاملات تهاتری هم در حال پیگیری بوده زیرا در معاملات تهاتری بعضا نیاز است که بانک مداخله کند به طوریکه بانک می تواند نقش تامین مالی را در معاملات تهاتری ایفا کند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از موارد این تفاهمنامه همکاری جهت ارائه خدمات الکترونیکی متناسب با فرآیندهای بورس است که در این راستا درصدد راه اندازی قراردادهای آپشن هستیم که معاملات آزمایشی آن در بستر بانک ملت انجام شده است.

در ادامه هادی اخلاقی فیض آثار مدیر عامل بانک ملت درخصوص پتانسیل این بانک اظهار کرد: با توجه به وجود 1600 شعبه بانک ملت در سراسر کشور و پرتفویی که حدود 15 درصد از حجم منابع و مصارف در نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده و انجام 42 درصد تعاملات الکترونیکی نظام بانکی و 25 درصد از حجم تعاملات مالی نظام بانکی در بانک ملت، این بانک آمادگی دارد که اعتبار 5 هزار میلیارد تومانی را به اجرای تفاهم‌ نامه با بورس کالا به منظور تامین مالی صنایع کوچک و متوسط حاضر در این بورس اختصاص دهد.

وی ادامه داد: البته این اعتبارات صرفا ریالی نبوده و بانک ملت آمادگی دارد 30 درصد از این حجم را به صورت اعتبار ارزی در اختیار متقاضیان بورس کالا قرار دهد.

بندهای تفاهم نامه

موضوع تفاهم‌ نامه، همکاری جهت تامین اعتبار خریداران برای راه اندازی بازار خرده فروشی محصولات مورد معامله در بورس مانند محصولات پتروشیمی و فولادی و ...، تلاش برای استفاده از خدمات ارزی بانک برای تسویه ارزی معاملات رینگ صادرات در چارچوب مقررات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، همکاری جهت تامین اعتبار کوتاه مدت خریداران برای راه اندازی معاملات تهاتری، همکاری در ارائه خدمات مالی به عرضه کنندگان محصولات در بورس مانند تسهیل صدور انواع ضمانتنامه ها و همکاری جهت ارائه خدمات الکترونیک متناسب با فرآیندهای بورس خواهد بود که طرفین توافق کردند در مدت یک هفته پس از امضای این تفاهمنامه، نسبت به تشکیل تیم های کاری مشترک برای اجرایی کردن بندهای آن اقدام کنند.

کد خبر 388461

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =