انجماد۴۵درصد ازدارایی‌بانک ها

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ۴۵ درصد از دارایی ها و ترازنامه بانک ها جزو دارایی های منجمد هستند که این امر سبب شده بانک ها توان کافی برای اعطای تسهیلات نداشته باشند.

ولی الله سیف افزود: علاوه برمشکل قفل بودن منابع نظام بانکی، نسبت کفایت سرمایه بانک ها نیز بسیار پایین است. در تبصره ۳۵ لایحه اصلاح قانون بودجه ۹۵ کل کشور به دولت اجازه داده می شود حداکثر به میزان ۴۵۰ هزار میلیارد ریال مطالبات بانک مرکزی از بانک ها را برای تسویه مطالبات بانک ها از دولت و افزایش سرمایه دولت در بانک های دولتی صرف کند، به نحوی که اجرای آن منجر به افزایش پایه پولی نشود.

وی ادامه داد: همچنین در تبصره ۳۶ این لایحه به دولت اجازه داده می شود تا معادل ۴۰۰ هزار میلیارد ریال از بدهی های خود را از جمله به بانک ها و پیمانکاران، اوراق مالی اسلامی منتشر و از طریق واگذاری آن به طلبکاران مزبور تمام و یا بخشی از بدهی های خود را تسویه کند.سیف تاکید کرد: اگر لایحه اصلاح قانون بودجه مورد تایید مجلس قرار گیرد، دست دولت برای انجام اصلاحات در نظام بانکی باز می شود. در صورت تصویب تبصره های ۳۵ و ۳۶ این لایحه، دولت می تواند بدهی خود را به نظام بانکی تسویه و بانک ها را به سمت حمایت از بخش خصوصی هدایت کند.

 

کد خبر 388172

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =