بازار سرمایه در اولویت توسعه پس از لغو تحریم هاست

رییس سازمان بورس با اعلام آثارتوافق تاریخی بر اقتصاد کشور، ۳ اولویت اصلی بازارسرمایه از جمله OPEN UP بورس ایران خبر داد و از همه فعالین خواست تا از فرصت به وجود آمده برای توسعه بازار استفاده کنند.

محمد فطانت درباره آثار توافق تاریخی بر اقتصاد ایران و برنامه های سازمان بورس برای آینده بازارسرمایه اظهار داشت: طبق تحلیل های معتبر داخلی و خارجی مانند موسسه گلدمن ساکس، اقتصاد ایران بعد از نهایی شدن لغو تحریم ها بالاترین رشد دنیا را به خود خواهد دید. چرا که بر همگان عیان و واضح است که این کشور پهناور و دارای ذخایر غنی چه ظرفیت هایی داشته و چه تعداد علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه های متعدد و وسیع و در سطح جهانی دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید از مقام معظم رهبری ،دولت تدبیر و امید، شخص رییس جمهور و تیم مذاکره کننده قدردانی و تشکر ویژه کرد، ادامه داد: بنابراین ایران می تواند به یکی از کشورهای برتر در عرصه اقتصاد جهانی تبدیل شده و حتی به زعم کارشناسان بین المللی، می تواند در بین 11 کشور اول دارای بیشترین رشد بایستد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: درباره آثار توافق بر بازارسرمایه هم انتظار این است که صنایع و شرکت ها براساس نوع فعالیت و جایگاهی که دارند طی دوره های زمانی کوتاه، میان مدت و بلندمدت از توافق تاریخی متاثر شوند.در کنار همین وضعیت است که شرایط جذب سرمایه گذاری خارجی به اقتصاد ایران فراهم شده و بازار سرمایه در اولویت توسعه قرارگرفته است.

فطانت ادامه داد: بنابراین درحالی که برخی شرکت ها به رغم همه فشارها و تحریم ها عملکرد قابل قبولی داشته و با برنامه اقتصاد مقاومتی از محدودیت های موجود و چندین ساله عبور کرده اند که با لغو تحریم ها و ترسیم چشم اندازی مثبت، می توان شاهد توسعه فعالیت شرکت ها در عرصه ملی و بین المللی آن هم با هزینه ها و محدودیت های کمتر و همچنین رشد سود آوری و بهبود فضای کسب و کار و بهره وری بود.

وی خاطر نشان کرد : با این حال وجود ریسک های سیستماتیک و مشکلاتی درصنایع مانند نرخ خوراک پتروشیمی به طور کاملا" واضح، اجازه اجرای پروژه ها و برنامه های مدنظر نمی داد. این موضوع یکی از دغدغه های اصلی بازار سرمایه و فعالان بود اما با حمایت های مستقیم دولت و شخص رئیس جمهور و معاون اول از بازار سرمایه و صنایع، این گونه مسائل هم برطرف شده و در آینده نمود بیشتری خواهد یافت.

وی با تاکید بر تداوم حمایت های دولت و نظام از بازارسرمایه ، ادامه داد: واقعیت این است که در اولویت قرارگرفتن بازار سرمایه در اقتصاد کشور و موتور محرکه بودن این بازار، نظر همه دست اندرکاران ارشد دولت و نظام بوده و هست و باید این فرصت از سوی همه فعالین و مدیران مغتنم شمرده شود.

دبیر شورای عالی بورس در واکنش به این سئوال که با توجه به علاقه سرمایه گذاران خارجی به حضور در بازارسرمایه ایران و ظرفیت های متعدد و پیدا و پنهان این بازار، چه اولویت های مهمی مدنظر قرار دارد؟ به بورس پرس گفت: یکی از برنامه های اصلی که درآینده ای کوتاه مدت عملی خواهد شد برگزاری همایشی بین المللی با حضور سرمایه گذاران خارجی و اعلام رسمیOPEN UP  بورس ایران (گشایش رسمی) است تا متقاضیان خارجی فعالیت در بازارسرمایه ایران ضمن آشنایی در عمل هم دارای امکان حضور و فعالیت داشته باشند.

فطانت ادامه داد: درکنار این رویداد مهم ، باید ابرازهای متنوع و جدیدی طراحی و به کار گرفته شود که مقدمات این برنامه هم از قبل فراهم شده است. سومین اولویت اصلی هم تسریع در هرچه شفاف تر کردن بازارسرمایه و رفع همه مسائل و حواشی آن و توسعه استانداردها و امکان ارتباطی است.

وی در پایان تاکید کرد: با این حال با توجه به وجود درایت و پختگی در اصحاب بازارسرمایه، انتظار می رود هر کدام از دست اندرکاران و مدیران به نوبه خود در توسعه هرچه بیشتر بازارسرمایه ایران عزیز حضوری فعال داشته و در جذب سرمایه گذاران خارجی و کمک به عملی شدن ابزارهای نوین نقش داشته باشند تا زمینه رشد اقتصادی کشور از طریق بازارسرمایه فراهم شود.

 

منبع: بورس پرس

کد خبر 388014

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =