رفع تحریم ها گسترش صنایع را در پی دارد

دبیرکل کانون کارگزاران مسئولیت مثبت و منفی شدن روند بازار را تنها مربوط به متولیان سازمان بورس ندانسته و اعلام کرد: بسیاری از مسایل خارج بازار در این روند موثرند، ضمن اینکه تمام اهالی بازار در پی این هستند که تصمیمات مثبت و قابل قبولی برای تغییر روند حرکتی این بازار در نظر گرفته شود.

روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران با بیان اینکه رفع تحریم ها منجر به تغیر فضای رقابتی کشور نخواهد شد گفت: شرکت های موجود در اقتصاد کشور تا پیش از تحریم هم در حال فعالیت بودند و در راه کسب سودآوری اقدام میکردند، اما بروز تحریم ها بر روی فعالیت این شرکت ها آثار منفی گذاشت و برخی از آنها را با افت تولید مواجه کرد.

وی افزود: به طور طبیعی با رفع تحریمها این شرکت ها برای افزایش سودآوری و کسب بازدهی بالاتر فعالیت بیشتری خواهند داشت چراکه رفع تحریمها فضا را برای فعالیت بخش خصوصی و تولیدی مهیاتر می کند و این صنایع می توانند فعالیت خود را گسترش دهند.

میرصانعی تصریح کرد: رفع تحریم ها آثار مثبتی را بر کل اقتصاد نمایان خواهد کرد و به تبع آن بازار سرمایه به عنوان بخشی از این حوزه تاثیرات خاص خود را خواهد گرفت.

به گفته وی آثار مثبت و روانی ناشی از این اتفاق در بازار سرمایه کوتاه مدت خواهد بود اما اثر واقعی آن در میان مدت معلوم می شود.

دبیرکل کانون کارگزاران با بیان اینکه رفع تحریم ها و از سر گیری مراودات به واسطه این مهم زمان بر خواهد بود، تصریح کرد: آثار واقعی ناشی از رفع تحریم ها بر رشد تولید شرکتها نمایان شده است ، این در حالی است که بازار سرمایه یک بازار پیش نگر است و آینده فعالیت شرکت ها و سودآوری آنها براین بازار اثرگذار است .

میرصانعی در خصوص اقدامات انجام شده از سوی متولیان به منظور بهبود شرایط بازار سرمایه گفت: نهادهای فعال در بازار سرمایه و دست اندرکاران مرتبط با آن در مواردی مانند تنظیم مقررات و ابزارهای مورد نیاز و مواردی از این دست میتوانند وارد عمل شوند اما برخی از موارد ارتباطی با فعالیت های سازمان ندارد.

وی افزود: به طور مثال موضوع نرخ خوراک پتروشیمی ها که آثار آن تا امروز در بازار سرمایه مشهود است، هیچ گونه ارتباطی به متولیان سازمان و اقدامات آنها ندارد.

دبیرکل کانون کارگزاران خاطرنشان کرد: سازمان بورس مسئول مثبت و منفی شدن روند بازار نیست و بسیاری از مسایل خارج بازار در این روند موثرند ضمن اینکه تمام اهالی بازار در پی این هستند که تصمیمات مثبت و قابل قبولی برای تغییر روند حرکتی این بازار گرفته شود. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر تلاش همه سرمایه گذاران اعم از حقیقی، نهادهای مالی، کارگزاران،  شرکت بورس و... آن است که با استفاده از ارتباطات؛ سایر سرمایه گذاران را با این بازار آشنا کنند. اما نکته مهم در خصوص روند بازار بعد از رفع تحریم ها آن است که به شکلی عمل نشود که به فضای سرمایه گذاری آسیب وارد شود .

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387728

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =