ارتقای نقش بورس کالا در اقتصاد ملی با توسعه ابزارهای مشتقه

بدون شک توسعه بورس کالا منوط به ارتقا و توسعه ابزارهای مشتقه است براین اساس هدف اصلی ما کاهش حجم و ارزش معاملات فیزیکی و انتقال آن بازار مشتقه است تا نقش اصلی بورس کالا ایران در اقتصادی ملی بیش از پیش نمایان شود.

نشست و مراسم افتتاح معاملات قرارداد آتی کنجاله سویا در بورس کالای ایران دقایقی قبل با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه، وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و انجمن ها و تشکل های بازار نهاده های دام وطیور برگزار شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران به عنوان نخستین سخنران در این نشست گفت: یکی از آرزوهای دیرینه فعالان اقتصادی کشور، رسیدن به نقطه تکامل در بازار کالا از طریق کشف قیمت محصولات براساس عرضه و تقاضا بوده که شرکت بورس کالای ایران در سال های اخیر بر اساس همین اصل گام برداشته است.

دکتر حسین پناهیان افزود: پس از مطالعات عمیق بر روند معاملات محصولات کشاورزی در بورس های کالای کشورهای توسعه یافته دنیا، از حدود سه سال پیش بر توسعه بازار کشاورزی متمرکز شدیم که آغاز تحولات در حجم و ارزش معاملات را از ابتدای امسال در تالار کشاورزی بورس کالا مشاهده می کنیم.

وی به لزوم آموزش در حوزه قراردادهای آتی اشاره کرد و گفت: راه اندازی ابزارهای مشتقه دارای پیچیدگی ذاتی فراوانی است که به همین منظور پس از بررسی بازار های کشاورزی در آمریکا، برای آموزش فعالان بازار کالای کشور بیش از 22 هزار نفر ساعت برنامه آموزشی تدارک دیدیم که این آموزش ها قطعا افزایش می یابد.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: در بخش بازار مشتقه، کنجاله سویا و ذرت را به دلیل وجود حساسیت بالا و نوسان پذیری این دو محصول انتخاب کردیم تابه فعالان بازار کشاورزی امکان مدیریت ریسک و نوسانات قیمت را اراده دهیم.

پناهیان با بیان اینکه در راه توسعه بازار مشتقه راه طولانی در پیش داریم، گفت: بدون شک توسعه بورس کالا منوط به ارتقا و توسعه ابزارهای مشتقه است براین اساس هدف اصلی ما کاهش حجم و ارزش معاملات فیزیکی و انتقال آن بازار مشتقه است تا نقش اصلی بورس کالا ایران در اقتصادی ملی بیش از پیش نمایان شود.

وی در پایان گفت: در راستای الکترونیکی شدن کل معاملات بورس کالا در حرکت هستیم به طوریکه امروز امکان معاملات آنلاین در بازار مشتقه فراهم است و به زودی دادوستدهای فیزیکی نیز به صورت آنلاین انجام می شود.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه -سنا-

کد خبر 387683

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =