دورخیز شرکت های خارجی برای ورود به بورس پس از توافق هسته ای

دو شرکت انگلیسی «شارلمانی کپیتال» و «فرست فرانتیر کپیتال» اعلام کرده‌اند در حال بررسی بازار سرمایه ایران برای ورود پس از توافق ایران با گروه ۵+۱ هستند.

علی رغم عدم اطمینان از دست یابی ایران و گروه 5+1 به توافق نهایی در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان، شرکت‌های سرمایه‌ای انگلیسی در حال بررسی شرایط ورود به بازار سرمایه ایران پس از توافق هستند.

این شرکت ها با در نظر گرفتن احتمال هرگونه رخداد در طول مذاکرات ایران و کشورهای 5+1، در تلاش هستند تا از قافله ورود به بازار ایران عقب نمانند.

بر اساس پیش بینی ها، لغو تحریم های نفتی ایران برای صادرات به آمریکا و اروپا در کنار پایان محدودیت های بانکی ایران در بازار مالی و بانک جهانی، رشد اقتصادی کشور را تا سه برابر نسبت به شرایط کنونی افزایش خواهد داد.

این شرکت ها با تمرکز بر حجم 110 میلیارد دلاری بورس ایران در کنار پیش بینی افزایش 3 برابری رشد اقتصادی ایران در صورت لغو تحریم‌ها در تلاش هستند تا آمادگی های لازم برای ورود به بازار سرمایه ایران را در خود فراهم کنند و از قافله شرکت های بین المللی جا نمانند.

کارشناسان اقتصاد جهانی معتقدند با حذف کامل تحریم ها علیه ایران، کشور می تواند به رشد اقتصادی سالانه 6 تا 8 درصد دست یابد. این در حالی است که ورود شرکت های سرمایه گذاری منطقه ای می تواند شرایط مالی ایران را سریع تر از میزان پیش بینی ها تقویت کند و بهبود ببخشد.

بر اساس این گزارش، شارلمانی و فرست فرنتیر قصد دارند تا با شراکت با شرکت های سرمایه‌گذاری منطقه ای راه ورود خود به بازار سرمایه ایران را تسهیل کنند.

 

منبع:‌ پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

کد خبر 387680

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =