۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۵
شاخص بورس بر مدار سقوط

بورس تهران همچنان با حمایت زیرپوستی برخی حقوقی‌ها و بازارگردانی بازیگران بزرگ این بازار به امید روزهای پس از فصل مجامع شرکت‌ها در انتظار بازگشت رونق نشسته است ولی شاخص بورس امروز با ۶۴ واحد افت به ۶۳۳۶۳ واحد رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس، شاخص کل بازده نقدی و قیمت در پایان معاملات امروز یکشنبه سوم خرداد 93، با کاهش 64 واحدی در نقطه 63 هزار و 363 واحد ایستاد.

شاخص قیمت وزنی نیز در این بازار با افت 27 واحدی محدوده 26 هزار و 662 واحد را تجربه کرد.

شاخص بازار اول بورس اما با افت 38 واحدی به 45 هزار و 798 واحد رسید. در حالی که شاخص بازار دوم با ریزش 177 واحدی در محدوده 130 هزار و 246 واحد ایستاد.

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران امروز اندکی بیش از 89 میلیارد تومان بالغ شد که حاصل دست به دست شدن 357 میلیون و 863 هزار و 357 سهم و سایر دارایی‌های مالی قابل معامله در بیش از 46 هزار دفعه معامله بود.

شاخص فرابورس (آیفکس) نیز در این روز با افت حدود 4 واحدی در نقطه 712 واحد ایستاد.

ارزش معاملات بازار فرابورس نیز به بیش از 57 میلیارد تومان رسید که حاصل 267 میلیون و 969 هزار و 125 سهم در 15 هزار و 390 دفعه معامله بود.

در بازار امروز حمایت پله‌ای حقوقی‌ها و در رأس آنها صندوق توسعه بازار بسیار مورد توجه بود.

پس از یک هفته انتظار بالاخره امروز صندوق توسعه از تجهیز 50 میلیارد تومانی منابع تزریقی 5 بانک بزرگ به این صندوق خبر داد که با توجه به روند موجود به نظر می‌رسد به صورت قطره‌چکانی حمایت از بازار سهام را در پیش گیرد هر چند این مبلغ رقم چندانی برای کلیت بازار سرمایه ایران نیست، اما با توجه به کاهش حجم و ارزش معاملات روزانه سهام در بورس می‌تواند دست کم هیجان غیر منطقی فروش سهام را تا حد زیادی کاهش دهد.

در بازار امروز بانک‌ها از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری تابع خود اقدام به حمایت از سهام خود در نمادهای معاملاتی کردند. از جمله مورد حمایت قرار گرفته امروز در گروه بانک‌ها بانک صادرات ایران، بانک ملت و تجارت بودند.

در عین حال حمایت‌ها در گروه پالایشی بر روی نماد معاملاتی «شبندر» ادامه یافت و این سهم معاملات خود را توانست به اندازه حجم مبنا در دامنه نوسان مثبت قیمت‌ها به پایان رساند.

گرچه حجم و ارزش معاملات در بازار سهام به شدت کاهش یافته اما عدم انگیزه فروش در بازار و افزایش انگیزه سهامداری برای پایان دوران فرسایشی حاکم بر بورس باعث شده تا همچنان سهامداران وفادار در این بازار به امید روزهای بهتر منتظر بمانند.

نکته‌ای که در بازار سهام این روزها به خوبی ملاحظه می‌شود اقدام سنجیده ناظر بازار سهام در توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بلافاصله پس از برگزاری مجامع عادی سالیانه و یا فوق‌العاده سهامداران است.

در عین حال گزارش‌های عملکردی صنایع گوناگون نشان می‌دهد برخی گروه‌های کوچک از جمله گروه قطعه‌سازان و یا حمل و نقل دریایی توانستند گزارش‌های مثبت و قابل توجهی از عملکرد یک سال گذشته خود ارائه دهند.

بر اساس گزارش فارس، با تداوم حمایت پله‌ای صندوق توسعه و برخی حقوقی‌های بزرگ بازار سهام در روزهای آینده شرایط متعادل اما همچنان خنثی در بازار سهام حاکم باشد.

کد خبر 387577

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =